Állandósult az agráráresés
Az agrártermékek termelőiár-szintje 2008. novemberben 22,3 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a növényi termékek árszínvonala 39,6 százalékkal csökkent, az élő állatok és állati termékeké 4,1 százalékkal nőtt.A KSH hosszabb periódust elemezve megállapította, hogy a 2008. januártól novemberig terjedő időszakban az agrártermékek termelői árszintje az előző év első tizenegy hónapjához viszonyítva 1,2 százalékkal mérséklődött, ami a növényi termékek árszínvonalának 13 százalékos csökkenéséből, illetve az élő állatok és az állati termékek árainak 14,8 százalékos növekedéséből adódott.
2008. novemberben a gabonafélék termelői ára az előző év novemberéhez viszonyítva 46 százalékkal visszaesett. A búza felvásárlási átlagára ebben a hónapban kilónként 32 forint volt – az első félévre jellemző magas árszínvonal után júliusban, a betakarítás kezdetekor lecsökkent 37,5 forintra. Eközben a kukorica ára augusztusban 35,5 forint volt kilogrammonként, ez novemberre 24,3 forintra mérséklődött. Érdemes megjegyezni, hogy a kukorica értékesítésének jelentős része októberben és novemberben történik.
Az olajos növények termelői ára novemberben 13,4 százalékkal csökkent az előző év novemberéhez képest, ezen belül a napraforgómag átlagára a nyári, kilónként 100 forint feletti árszinttel szemben novemberben 79,7 forint volt. A burgonya termelői ára az előző év azonos hónapjához mérten 27,9 százalékkal csökkent.
A zöldségfélék termelői ára 2008 tizenegyedik hónapjában 2007. novemberhez viszonyítva 5,5 százalékkal visszaesett. Ebben az időszakban a jelentősebb súlyú termékek közül a sárgarépa ára csak csekély mértékben, 0,3 százalékkal, a zöldpaprika ára ennél erősebben, 7,6 százalékkal mérséklődött.
A gyümölcsök 62,3 százalékos termelőiár-csökkenését ebben a hónapban főként két termék határozta meg. Az egyik az alma, amelynek ára a felvásárolt mennyiség volumenének nagymértékű növekedése következtében 79,4 százalékkal mérséklődött 2007. novemberhez képest. (Az alma felvásárlási ára novemberben kilónként 11,8 forint volt, döntő mértékben az ipari felhasználásra kerülő termék áralakulásának hatására.) A másik jelentős súlyú termék a borszőlő volt, amelynek termelői ára 30,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
A vágóállatok termelői árainak 11,1 százalékos növekedése főleg a vágósertés árának 25,1 százalékos, valamint a vágóbaromfi és a vágómarha árának ennél jóval kisebb, 0,2 százalékos, illetve 0,9 százalékos emelkedéséből adódott. Az állati termékek árainak 6,1 százalékos csökkenésén belül a 2007. novemberihez viszonyítva az étkezési tyúktojás termelői ára 2,4 százalékkal nőtt, a tejé 9,5 százalékkal csökkent. A tej felvásárlási ára a januári csúcs (literenként 96,5 forint) után novemberben 74,9 forintra mérséklődött.
2008. január–novemberben a gabonafélék termelői átlagára 20,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az ipari növények ára az év első tizenegy hónapjában 10,2 százalékkal haladta meg a 2007. január–novemberit. A burgonya ára ugyanebben az időszakban 13,6 százalékkal mérséklődött. A zöldségfélék ára 8,8 százalékkal nőtt, a gyümölcsöké 25 százalékkal csökkent 2007 azonos időszakához mérten. A vágóállatok termelői árai 14,5 százalékkal nőttek a 2007. január–novemberihez képest. Jelentős árnövekedés volt megfigyelhető a vágóbaromfinál (15,7 százalék) és a vágósertésnél (16,7 százalék); a vágómarha esetében viszont csekély mértékben (2,4 százalék) nőttek az árak. Az előző év első tizenegy hónapjához képest az állati termékek termelői árai átlagosan 15,3 százalékkal emelkedtek, ezen belül a tej termelői ára 16,3 százalékkal, az étkezési tyúktojásé 14 százalékkal.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >