AKI: agrár- és vidékfejlesztési támogatásokra 517 milliárd forintot fizettek ki
Agrár- és vidékfejlesztési támogatásokra 516,7 milliárd forintot fizettek ki tavaly szeptember 30-ig; a folyósított támogatási összeg 64,8 százaléka, 334,9 milliárd forint európai uniós forrásból, 35,2 százaléka, 181,8 milliárd forint nemzeti költségvetésből származott – olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) pénzügyi hírlevelében.
Az AKI honlapján elérhető hírlevél szerint a támogatások között 53,5 százalékkal a Vidékfejlesztési program kifizetései domináltak, melyek meghaladták a 276 milliárd forintot. A szántóföldi növénytermesztés részesedése a támogatásokon belül meghatározó volt 2022 első kilenc hónapjában, a források több mint negyedét kapta ez az ágazat; az állattenyésztők a támogatások 24,2 százalékát, a kertészek 6,1 százalékát használták fel. A nemzeti agrárkárenyhítési rendszer keretében (I. pillér) a 2021. évi időjárás okozta károk kompenzálására 11,2 milliárd forint összegű kárenyhítést folyósítottak 2022-ben a jogosult termelők számára – írták.
Arra is kitértek, hogy a mezőgazdaság hitelállománya 14,6 százalékkal 1025,5 milliárd forintra emelkedett szeptember végére az előző év azonos időszakához képest
Ezen belül a kedvezményes hitelek aránya 66,6 százalékot, a piaci hitelek részesedése pedig 33,4 százalékot tett ki a hónap utolsó napján. A mezőgazdaságban tevékenykedő egyéni gazdaságok hitelállománya 4,7 százalékkal 408,9 milliárd forintra bővült, a mezőgazdasági társas vállalkozások hitelállománya 22,3 százalékkal 616,7 milliárd forintra emelkedett. Az élelmiszeripar hitelállománya a mezőgazdaságinál nagyobb ütemben, 19,3 százalékkal 734,5 milliárd forintra emelkedett a harmadik negyedév végére – közölte az AKI legfrissebb, negyedévente megjelenő pénzügyi hírlevelében.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal…
Tovább olvasom >További cikkeink
Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >