„A Green Deal nem halott” – jelentette ki az uniós tanácsi elnökséget hamarosan a franciáktól átvevő Cseh Köztársaság agrárminisztere
A Zöld Megállapodás megvalósítása az ukrajnai háború ellenére is a mezőgazdaság fő prioritása marad, legalábbis Zdenek Nekula cseh agrárminiszter szerint, aki júliusban veszi át az Agrárminiszterek Tanácsa elnökének szerepét.
„Nem fókuszálhatunk kizárólag a termelés növelésére, hanem más aspektusokat is figyelembe kell venni emellett, például a környezetet és egyebeket is”
– tette hozzá egy május 25-én tartott sajtótájékoztatón.
„Nagyon kisarkítva a dolgot, nem léphetünk vissza a Zöld Megállapodástól. A Megállapodás nem halott és ha egészséges élelmiszereket szeretnénk enni, ha tiszta vizet szeretnénk inni, akkor meg kell változtatnunk a hozzáállásunkat és a szemléletünket a természettel, a tájjal kapcsolatban.”
A miniszter, aki egyébként lelkes méhész is, úgy nyilatkozott, hogy például határozottan támogatja a mezőgazdasági területek 25 százalékának ökogazdálkodásba vonását 2030-ig, hozzátéve, hogy a Cseh Köztársaság az organikus termékek iránti kereslet növelését célzó eszközökre fog koncentrálni, például a közétkeztetésben a zöld beszerzés előmozdítására.
Ugyanakkor azt elismerte, hogy noha hosszú távon a Zöld Megállapodás céljait változatlanul kell hagyni, hogy „bizonyos dolgokra rendkívűl fontos reagálni”.
„Meg kell vizsgálni a jelenlegi helyzetet, és meg kell nézni, hogy az ukrajnai háború milyen összefüggésben áll például az energia, a műtrágya és más árucikkek árának meredek emelkedésével”.
A cseh miniszter szerint az élelmezés biztonsága és a természet védelme kettős céljának megvalósítására jó példa a precíziós gazdálkodás, amelynek segítségével a gazdálkodók csökkenteni tudják az inputok, például a kijuttatott növényvédőszerek mennyiségét, ugyanakkor fenn tudják tartani a terméshozamokat.
Bár a miniszter tartózkodott attól, hogy kritikát fogalmazzon meg az az ukrajnai háborús helyzettel összefüggésben az EU által szorgalmazott, élelmiszer-termeléssel kapcsolatos lépésekre vonatkozóan, azt kifejezte, hogy ő maga nem támogatja az élelmiszerek áfájának leszállítására vonatkozó ötletet. Ez utóbbit az Európai Bizottság egyik közleményében fogalmazta meg, mint az égbeszökő élelmiszerárak okozta társadalmi hatások tompításának egyik lehetséges módját.
„Most nem szabad az élelmiszerek áfáját nagyon megbolygatni, mert a központi költségvetések stabilitására különösen oda kell figyelni.”
Ehelyett a cseh miniszter szerint a tagállamoknak „célzott segítséget” kell nyújtaniuk a leginkább rászoruló társadalmi rétegek számára.
Noha a cseh tanácsi elnökség prioritásait még nem mutatták be hivatalosan, az agrárminiszter már megnevezett néhány fontos témát az elnöksége alatt, amelynek idejére fog esni az Európai Bizottság frontoldali élelmiszerjelölésre vonatkotó tervezetének ezév végére várható bemutatása is. Kérdésre válaszolva Zdenek Nekula erős kritikát fogalmazott meg a jelenleg leginkább elterjedt rendszerrel, a Nutri-Score-ral kapcsolatban.
„Nem vagyok elragadtatva a Nutri-Score jelzőlámpa rendszerétől, inkább az olaszok megközelítése, a NutrInform tetszik, ami sokkal jobb”
– tette hozzá. Amikor ennek indokáról kérdezték, akkor a miniszter az Olaszország által alkalmazott egyik fő érvet említette: „ha összehasonlítjuk az olívaolajat és a coca-colát, akkor a Nutri-Score rendszerében az üdítő egészségesebb, mint az olívaolaj.”
Forrás: euractiv.com
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal…
Tovább olvasom >További cikkeink
Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Liptai Zsolt lett az év bortermelője
A Magyar Bor Akadémia (MBA) Év Bortermelője Magyarországon 2024 elismerését…
Tovább olvasom >Tippek a bankkártyás csalások elkerülésére az ünnepi forgatagban
A karácsonyi időszak a vásárlás öröméről szól, ám ilyenkor a…
Tovább olvasom >