A FAO kiáll az erős élelmiszerexport mellett
Az élelmiszerexport visszafogására bevezetendő intézkedésektől óvja a termelő országokat az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete, a FAO, erősen ellenzi az egyes államok exportjának a hazai élelmiszerellátás védelmében bevezetett, illetve tervezett visszafogását.
Richard China, a szervezet programfejlesztést támogató részlegigazgatójának nyilatkozata szerint a kivitel csökkentése növeli az élelmiszerek világpiacán a bizonytalanságot és még feljebb hajtja az árakat, miközben a belföldi piacokon nyomottá tesz azokat.
Az élelmiszerárak újabb, jelentős növekedése a FAO szerint komoly aggodalmakat vet fel az e téren sebezhető országok esetében. Az élelmiszerek világpiaci ára jelenleg megközelíti azt a szintet, amely 2007/2008-ban éhséglázadásokhoz vezetett. A határidős árupiacok működésének szabályozását sürgette a FAO főigazgatója a napokban egy japán lapinterjúban, hogy megfékezzék az alapvető mezőgazdasági cikkek drágulásáért felelős spekulációt.
Jacques Diouf a Nikkei című japán gazdasági napilapban kifejtette: ha nem történik változás, a világ a vesztébe rohan, mert a nagy drágaság miatt világszerte újabb éhséglázadások törhetnek ki, veszélyeztetve a gazdasági növekedéshez szükséges politikai stabilitást. Diouf kitért arra is, hogy a spekuláció mellett a mezőgazdasági termelőknek nyújtott támogatások, valamint a vámok és egyéb korlátozások is fontos szerepet játszanak abban, hogy felborult a globális kereslet-kínálat egyensúlya.
Az így kialakult ellátási bizonytalanság a szegény államokat érinti a legsúlyosabban, növelvén a politikai instabilitást. A FAO úgynevezett globális élelmiszerár-indexe 214,7 pontra szökött fel a tavalyi év utolsó hónapjában a novemberi 206,0 pontról, és ezzel meghaladta a 2008 júniusában beállított 213,5 pontos történelmi rekordot – írja a ProfitLine.hu.
A
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >Megjelent a Trade magazin 2024/12-2025/1. száma
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 192 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >