A DRS rendszer és a fogyasztói szokások változása: a szódavíz újra divatba jön?
Július 1-jén elindult Magyarországon az italcsomagolások visszagyűjtésének rendszere, amelynek célja, hogy a lakosságot ösztönözze az újrahasznosításra. Ettől az időponttól kezdve a gyártók csak betétdíjas palackokban és dobozokban hozhatják forgalomba az italaikat. A fogyasztóknak minden 1 deciliter és 3 liter közötti kiszerelésű fém, üveg, és műanyag palack vagy doboz után 50 forint betétdíjat kell fizetniük, amit csak akkor kapnak vissza, ha a csomagolást épségben visszaviszik egy MOHU által üzemeltetett REpont-automatába.
A rendszer bevezetése nem várt hatásokkal járt. A betétdíjas rendszer követelményei, különösen a palackok sértetlen visszaváltásának szükségessége, sokak számára kényelmetlenné tették a palackozott ásványvíz fogyasztását. A visszaváltó automaták száma egyelőre korlátozott, főként a nagyobb üzletekben találhatók, ami vidéken még nehezebbé teszi a palackok visszaváltását. Az indulás heteiben több technikai probléma is felmerült, mint például a megtelt gépek és a nem működő automaták, amelyek tovább növelték a rendszerrel kapcsolatos elégedetlenséget – írja a témát körüljáró cikkében a Telex.
A szódavíz újjáéledése
A DRS bevezetésével párhuzamosan egyre többen térnek vissza a hagyományos szódavíz fogyasztásához. A szódás üvegek és szifonok iránti kereslet növekedése különösen szembetűnő az elmúlt hónapokban. A Kifli.hu online élelmiszerbolt szerint a kínálatukban szereplő újratölthető szikvizek forgalma közel két és félszeresére nőtt január óta, és a Sodastream gépek cserepatronjainak eladása is 50%-kal emelkedett a tavalyi év azonos időszakához képest. Györök Gyula, a Györök Kft. ügyvezetője, amely szikvízeladásokkal és alkatrészek gyártásával foglalkozik, a forgalom 25-30%-os növekedéséről számolt be.
A Liss Zrt., az egyetlen magyarországi szifongyártó, szintén jelentős emelkedést tapasztalt a belföldi szódaszifon eladásokban: júliusban 90%-os növekedést regisztráltak az előző hónaphoz képest. Bár az adatok még kezdetlegesek, a trendek egyértelműen azt mutatják, hogy a visszaváltási rendszer bevezetése új lendületet adott a szódavíz és a szódaszifon iránti keresletnek.
Szódavíz: régi tradíciók új ruhában
A szódavíz magyarországi története Jedlik Ányoshoz nyúlik vissza, aki 1826-ban kifejlesztett egy gépet, amellyel olcsón, nagyüzemi szódát lehetett gyártani. Az 1960-as évektől kezdve az otthoni szódakészítés vált népszerűvé, de az 1990-es évektől a palackozott ásványvizek terjedése háttérbe szorította a szikvizek és szódaszifonok használatát. A DRS bevezetésével azonban úgy tűnik, hogy a szódavíz újra divatba jön, mivel a fogyasztók egyre inkább a házi készítésű szódák felé fordulnak, elkerülve a visszaváltási rendszer kényelmetlenségeit.
A szikvíz és a szódaszifon iránti kereslet növekedése új fejezetet nyithat a szódavíz több mint kétszáz éves magyarországi történetében, újraélesztve a hagyományt, amely hosszú évtizedekig meghatározta a magyar italpiacot.
Kapcsolódó cikkeink
Túl vagyunk 2 millió visszaváltott palackon, de még vannak gondok
Az év eleje óta Magyarországon vissza lehet váltani a fém,…
Tovább olvasom >Problémák és megoldások
Az MVI a Nemzetgazdasági Minisztérium Turisztikai Tanácsadó Testületének kérésére összeállította…
Tovább olvasom >Júliustól kötelező a kupakok PET-palackhoz rögzítése Írországban
Az egyszer használatos műanyagokról szóló európai irányelv (SUP-irányelv) értelmében júliustól…
Tovább olvasom >További cikkeink
A FAO élelmiszerár indexe enyhén csökkent augusztusban
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a magyar gazdaság kilátásai jók
A magyar gazdaság kilátásai jók, a jelenlegi moderált gazdasági növekedés…
Tovább olvasom >KSH: júliusban 1,3 százalékkal csökkent az ipari termelés
2024 júliusában az ipari termelés volumene 1,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >