350 milliárdos külkereskedelmi többlet az első negyedévben
Márciusban a külkereskedelmi mérleg többlete 653 millió euró (172 milliárd forint) volt, az első negyedévben pedig 1,317 milliárd eurót (349,9 milliárd forintot) tett ki – közölte a KSH.
Az idei év első három hónapjában az export értéke 16,2 milliárd euró (4.352 milliárd forint), az importé 14,9 milliárd euró (4.002 milliárd forint) volt.
Februárban az aktívum 373 millió euró (102 milliárd forint) volt, az egyenleg 78 millió euróval (14 milliárd forinttal) javult az előző év februárjához képest. Az aktívum tavaly szeptember óta tartó csökkenése megtorpant az idei második hónapban.
2009 első negyedévében a behozatal 13,256 milliárd euró, a kivitel pedig 13,838 milliárd euró volt.
A KSH közlése szerint 2010. január-márciusban a kivitel volumene 16, a behozatalé 13 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A 2010 első negyedéves forgalom forintban mért árszínvonala importban 9, exportban 8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Az első negyedévében a legdinamikusabb volumennövekedést a gépek és szállítóeszközök csoportjában regisztrálták: a kivitelben 21, a behozatalban 18 százalékot.
Visszafogottabb volt a növekedés a feldolgozott termékek forgalmában, az export volumene 12, míg az importé 7 százalékkal nőtt.
Az év első három hónapjában az energiahordozók behozatalának volumene 13 százalékkal bővült a tavalyi – oroszországi gázszállítások leállítása miatti – alacsony bázisszinthez képest.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitelének volumene 4 százalékkal csökkent, míg a behozatalé a 2009. év január-márciusi szinten maradt. Importban az élőállat-beszállítás 40 százalékkal nőtt, míg a hús és húskészítmény behozatala az előző évi szinten volt.
Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelem volumene 2010 első három hónapjában, a kivitelben 14, a behozatalt tekintve 11 százalékkal haladta meg a bázisidőszaki szintet, az aktívum a régi tagállamok esetében 54, az új tagállamok vonatkozásában 21 milliárd forinttal nőtt 2009 első három hónapjához képest.
Dinamikusabban bővült az EU-n kívüli országokba irányuló forgalom: az export volumene 24, az importé 16 százalékkal haladta meg az elmúlt évi szintet. Magyarország passzívuma 1,3 milliárd euró (340 milliárd forint) volt, 247 millió euróval (88 milliárd forint) kevesebb mint tavaly. A legnagyobb egyenlegjavulás a kínai és az ukrán relációban jelentkezett.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >