Megújult hagyomány: a jó virsli nyomában

Szerző: trademagazin Dátum: 2013. 12. 16. 12:00

A Sága Foods Zrt. és az Ipsos Zrt. 2013-as kutatása megmutatta, hogy szeretjük, ha sokféle virsliből választhatunk; a kifejezetten fűszerestől a natúr ízvilágig. A magyar háziasszonyok véleménye alapján az is kiolvasható a kutatásból, hogy nehéz különbséget tennünk az ízfokozók, adalékanyagok vagy a fűszereknek köszönhető intenzív ízek között. Azt hogy nem csak sertésből, marhából lehet kiváló virslit készíteni az is mutatja, hogy Magyarországon 2000 óta pulykahúsból előállított termék a piacvezető, méghozzá a Sága Foods Füstlije. A siker a minőségi gyártásban és törvényi előírások szigorú betartásában rejlik.

Fustli

A baromfi, illetve pulykahús térhódítása már 14-15 évvel ezelőtt elkezdődött, mivel az egészségtudatos trendre a gyártók egyre bővülő kínálattal reagáltak. Ez lehet az oka, hogy ma már többet költünk szárnyasokból készült virslikre, mint az ún. vörös húsból előállítottakra: az éves kb. 33 milliárd forintos forgalom 60 százalékát a szárnyasok adják. Évente kb. 30 ezer tonna virslit vásárolunk, ez háztartásonként átlagosan 7,3 kg-ot jelent.

A frankfurti virsli már a 13. században is ismert volt, de igazi népszerűségét Johann Georg Lahner nevű svájci származású hentesnek köszönheti, aki 1805. október 15-én készített először bécsi virslit, amit állítólag II. Ferenc is igen kedvelt. A magyar népi étkezés hagyományai szerint régen a disznótorosból megmaradt ételeket fogyasztották újév napján. A virsli szilveszteri menübe kerülése már modern, városi hagyomány; a német étkezési kultúra hatása.

Ma nagyon divatosan hangzik, ha egy termék házi készítésű, organikus, bio vagy kézműves. Ezekről a termékekről automatikusan azt feltételezzük, hogy a legnagyobb gondossággal készültek. A legtöbb esetben a termék pontos összetevőiről – pl. allergének – sem kapunk információkat. Az ipari körülmények között gyártott termék esetében szigorú minőségbiztosítási rendszereknek kell megfelelni, amik nyomon követhetők és garantálják a biztonságot és az állandó minőséget. Ha ezeket figyelembe vesszük, nem kell, hogy hátrányban érezze magát az, aki nagyüzemi, minőségi márkát tesz a kosarába.

Nem biztos, hogy tudatosan elgondolkodik bármelyik fogyasztó azon, hogy vajon milyen sokrétű és szigorú minőségbiztosítási szabályozás gondoskodik arról, hogy az asztalára kerülő ételt biztonsággal elfogyaszthassa. A megbízható minőség számára ugyanis megkérdőjelezhetetlen, alapvető elvárás. Ennek az elvárásnak tesz eleget a Sága, mint minőségi nagyüzemi gyártó: komoly törvényi előírások és szigorú belső szabályozásuknak megfelelően működik, többek között ennek köszönhetően érezhetik biztonságban magukat a Sága márka fogyasztói.

Milyen a jó virsli?
A virslik kóstolásakor, tesztelésekor fontos figyelembe venni, hogy nem szabad egy mérce alapján értékelni őket, a virslit mindenki másképpen szereti. Az ízérzékelés szubjektív, emellett pedig különösen befolyásoló tényező az értékelésben, hogy valaki inkább a fűszeres ízeket kedveli-e, vagy a natúrabbat. Lényeges ízbeli különbség van virslik között aszerint is, hogy milyen hústípusból készültek. Eredetileg a virsli sertésből, marhából készült, ma már azonban döntően szárnyas húsból készült termékeket vásárolunk. A gyerekeknek készített virslik esetében kifejezetten fontos, hogy kevésbé fűszeres, natúr ízvilág domináljon, mindamellett, hogy magas – 80%-os – hústartalommal, esetleg további hozzáadott értékkel rendelkezzen. Erre jó példa a Sága 2013-ben kibővített, megújított Fini Mini termékcsaládja, ami hozzáadott ásványi anyagot és vitaminokat is tartalmaz. Fontos kiemelni, hogy a Sága virslik kivétel nélkül gluténmentesek, és nincs bennük hozzáadott szója.

Kapcsolódó cikkeink