Javult Magyarország versenyképessége

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2018. 10. 18. 11:20

A 48. helyen áll Magyarország a World Economic Forum (WEF) új versenyképességi rangsorában, ami a 2016-os rangsorban publikált 69. és a tavalyi 60. helyhez képest jelentős előrelépést jelent – olvasható az mfor.hu-n. Az előrelépés jól tükrözi a magyar gazdaságban megkezdődött versenyképességi fordulatot, amelyet a piaci szereplők és a hitelminősítők mellett már a legtöbb kutatói-elemzői felmérés is elismer.

A davosi székhelyű World Economic Forum (WEF) ma hajnalban tette közzé új versenyképességi rangsorát, amelyben Magyarország a vizsgált 140 ország közül a 48. helyen áll. Ez a tavaly publikált rangsorhoz képest 12 helyezésnyi előrelépést jelent.

A WEF az idei rangsorát új módszertan alapján publikálta: a felmérésben összesített indikátorok köre jelentősen átalakult, és nőtt az objektív statisztikai adatok súlya a felmérésen belül. Az idei rangsor eredményei emiatt közvetlenül nem hasonlíthatók össze a tavaly publikált rangsorral, de a tavalyinál lényegesen jobb helyezés megerősíti, hogy Magyarország versenyképessége jobb, mint amit a korábbi évek rangsorbeli helyezései jeleztek.

A módszertani változás hatását kiszűrve Magyarország versenyképessége abszolút értékben javult, a rangsorbeli pozíciója nem változott. A megújult WEF rangsor által vizsgált 12 fő versenyképességi tényező közül 11 területen javult Magyarország versenyképessége az elmúlt évhez képest. 12 fő tényező közül Magyarország az Infrastruktúra (28. hely), az Innovációs képességek (39. hely) és a Makrogazdasági stabilitás (43. hely) területén szerepel a legjobban. A vizsgált összesen 98 indikátor felében javult abszolút értékben Magyarország teljesítménye. Mindez visszaigazolja a magyar gazdaságpolitika törekvését, hogy a makrogazdasági stabilitás fenntartása mellett tovább javuljanak a gazdasági növekedés minőségi, versenyképességi feltételei. A kormány ebből a célból hozta létre a Nemzeti Versenyképességi Tanácsot, amely a versenyképesség javítására irányuló, rövidtávú, gyorsan végrehajtható kezdeményezések mellett a magyar gazdaság tartós versenyképessége szempontjából meghatározó, stratégiai tényezők átfogó javítására is javaslatokat tesz. (mfor.hu)

Kapcsolódó cikkeink