Coface: kedvező kilátások a közép-európai régióban

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2017. 05. 02. 11:14

Várhatóan több nyugat-európai ország gazdasági teljesítményét meghaladó GDP-bővülést érnek el az idén a kelet-közép-európai államok – közölte a Coface nemzetközi hitelbiztosító az MTI-vel.

kosar02

A csoport elemzése szerint a magyar gazdaság 3,1 százalékkal növekedhet 2017-ben, ha ezt a teljesítményt sikerül elérni, akkor a Csehországban várható 2,7 százalékos bővülésnél jobb eredményt érhet el a magyar gazdaság.
A Coface elemzői a lengyel gazdaságtól szintén 3,1 százalékos bővülést várnak, a román GDP a prognózis szerint 3,6 százalékkal, a szlovák 3,3 százalékkal növekedhet.
Az elemzés szerint a kelet-közép-európai országokban várható 2,7-3,6 százalékos gazdasági növekedés meghaladja majd az Ausztriában, Németországban vagy Franciaországban várható 1,3-1,6 százalékos bővülést.
A hitelbiztosító rendszeresen minősíti a világ országainak gazdaságát, valamint az üzleti szféra teljesítményét a fizetési és fizetésképtelenségi mutatók alapján. A kockázatok alapján végzett minősítés a gazdasági és az üzleti környezet aktuális helyzetét mutatja. Az országok minősítésénél nyolc kategóriát különböztet meg: az A1-es osztályzat a legjobb, a D kategória, a leggyengébb.
A régiós országok közül Csehország gazdaságának minősítése és az üzleti szféra osztályzata is A2, ezek alacsony kockázatra utalnak. Lengyelország osztályzata A3-as, de a lengyel üzleti szektoré – mivel azt kevésbé tartják kockázatosnak – A2 adtak. A magyar gazdaságot A4-es szinten tartják, ahol Romániát, ugyanakkor a magyar üzleti szféra A3-as besorolásnál jár, ami jobb, mint a románok A4-es osztályzata. Szlovákiában mindkét mutató A3.
Az elemzés szerint a kelet-közép-európai országok nemzetközi viszonylatban is jól teljesítettek, jelentősen csökkent a régióban a munkanélküliség, alacsony az infláció, az alacsony kamatok a lakossági fogyasztást is felpörgették.
Az elemzésből kiderül, hogy a régiós országok között Magyarországon a legmagasabb a GDP-arányos adósság, meghaladja a 74 százalékot. Ezzel szemben Lengyelországban és Szlovákiában alig több mint 50 százalék, Csehországban és Romániában pedig 37 százalék. A hitelbiztosító elemzői szerint fontos, hogy a magyar adósságszint csökkenő pályán van, ami kedvező az ország megítélése szempontjából.
A szakértők Magyarország gyengeségei közé sorolják a demográfiai folyamatokat, az idősödő népességet, az alacsony születési arányt és a külföldre kivándorlást. Kedvezőtlenek az országon belüli egyenlőtlenségek, az alacsony mobilitás, a szakképzés hiányosságai és az innovációs és kutatás-fejlesztés alacsony szintje. Magyarország erősségei között szerepel ugyanakkor az európai termelési láncba integráltság, az alacsony társasági adószint, valamint a javuló fizetési hajlandóság is.
A Coface Csoport, a világ vezető hitelbiztosítója szerte a világban megoldást kínál az ügyfelei pénzügyi kötelezettségeinek elmulasztásából fakadó kockázatára. Tavaly a mintegy 4300 alkalmazottat foglalkoztató csoport 1,411 milliárd euró konszolidált forgalmat könyvelhetett el, a nettó nyeresége meghaladta a 41 millió eurót. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink