A szomszédok versenye hajtja a kertpiacot

Szerző: trademagazin Dátum: 2010. 05. 20. 08:00

Szakértő díszkertészek szerint a polgári kertélet fejlődését a jólét és a rivalizálás ösztönzi. Jól tükrözi az életmódváltást, hogy ma már az ország ezernél több, kertészeti cikkekkel foglalkozó szakosodott árudájában és mellettük az élelmiszerkereskedelemmel foglalkozó üzletekben, illetve az áruházláncokban évről évre harmadával bővül a kertkereskedelem.A hobbikertészkedés könnyen válhat rendkívül költséges időtöltéssé: egy ezer négyzetméteres kert igényes kialakítása több millió forintot is felemészthet. Ráadásul a rosszul kiválasztott növények könnyen kidobott pénzzé teszik a kertre költött összeget, és akár évekig senyvedhetnek, mire a tulajdonosuk belátja tévedését.
A kilencvenes évek jelentős változást hoztak a magyar kertkultúrában. Korábban a kerttől elsősorban gazdasági hasznot vártak az emberek, ma viszont a haszonnövények helyét mindinkább átveszik a dísznövények, amelyeket kedvtelésből telepítenek, gondoznak a kerttulajdonosok.

A gumitömlőtől az izzadócsőig

A legtöbb pénzt az öntözés viszi el. A melegedés és az egyre szélsőségesebb időjárás miatt állandó öntözés nélkül egyetlen négyzetméter gyep vagy dísznövény sem ültethető. Az öntözőberendezések forgalmazására és telepítésére szakosodott cégek tapasztalatai szerint a klímaváltozás jele, hogy öntözés nélkül már nem is lehet kultúrkertet fenntartani. Ennek tükrében különös, hogy a berendezések hazai gyártásáról alig hallani; Magyarországon kizárólag a klasszikus, bordás gumislagot gyártják. Ettől függetlenül az üzletekben már szinte minden kellék megvásárolható, az esőérzékelőtől a mikroporlasztókig.

Egy átlagos méretű kert mesterséges csapadékhoz juttatásának beruházása 30–500 ezer forintba kerül. A legolcsóbb megoldás a mobil rendszerű csapadékpótlás – ez mindössze a tömlő és egy szórófej megvásárlását jelenti. Ennél egy fokkal komolyabb értéket képvisel az a megoldás, amikor a kemény csövet állandó helyre fektetik le, s arra hidránsokkal kapcsolódnak a szórófejek. Ehhez képest nagyságrenddel drágább a telepített, föld alatti csőrendszerről működő berendezés, amelyhez többféle szórófej csatlakoztatható: esőztető és mikrocseppeket szóró. A szórófejek lehetnek állandóan a talaj felett lévők vagy a talajból a víznyomás hatására előbúvók.

Igazán sokoldalúan hasznosíthatók a balkonokra, sőt ablakpárkányokra is szerelhető mikroöntözők. Egy soknövényes családban naponta akár félórákat is meg lehet használatukkal takarítani, miután nem kell az öntözőkannával járkálni a csap és az edények között. Megvásárolhatók otthon összeszerelhető szettekben, s ezek bővíthetők, az alkatrészeket általában már a barkácsáruházakban kell keresgélni.
Másfajta öntözési technikát képviselnek az úgynevezett izzadócsövek. Ez a rendszer számít a legtakarékosabbnak s a növények szempontjából a leghatékonyabbnak – alulról öntöz, tehát a kertben járónak nem kell alkalmi záportól tartania. Annak azonban, aki kedvet kapott rá, jó tudnia: ebből a csőből egy méter 150–180 forintba kerül, s a cső harminc centiméteres mezsgyét képes vízzel ellátni. Vagyis egy ezer négyzetméteres területre legalább 350 ezer forint kiadással kell számolni. Az izzadócső mindazonáltal nagy szerephez jut az integrált öntözésben.

Hódítanak a természetes anyagok

A kertdivat állandóan változik. Évekkel ezelőtt az úgynevezett törzses szaporítóanyag kétharmada gyümölcs és szőlő volt, ma a faiskolák forgalmának hetven százalékát a díszcserje, díszfa adja. Lassan véget ér az örökzöldek divatja. A tuják helyett a vásárlók a változatos, lombos, sőt virágos sövénynek valót keresik, így a különféle rododendronokat, magnóliákat, bukszusokat. A magyar árudák tulajdonosai sokáig tartottak a német és osztrák csomagküldő vállalkozások versenyétől. Most már mindössze három csomagküldő társaság maradt a piacon, de azok is inkább csak a kínálatot színesítik.

Több, főként Németországból érkezett barkácsáruházlánc foglalkozik kertépítészeti kellékek forgalmazásával. Tapasztalataik szerint napjainkban ismét változik a közízlés – vége a műanyag- és betonkorszaknak. Egyre többen keresik a fából készült kerti garnitúrákat, agyagkaspókat, fadézsákat, fűzkosarakat. Az efféle növénytartó alkalmasságok széles skálája kapható, a legegyszerűbb 11 centi átmérőjű agyagcserép 50-60 forint, míg – másik végletként – akad 87 centiméteres, dupla szegélyű nagy cserép, amely hetvenezer forintba kerül. Új divat a kerti tó és a kerti medence is.

Kapcsolódó cikkeink